AXN360038S
Board to Board / Mezzanine Connectors CONN SOCKET 60 POS 0.8mm
product image
AXN360038S Picture
SeekIC No. : 002134193 Detail
AXN360038S: Board to Board / Mezzanine Connectors CONN SOCKET 60 POS 0.8mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AXN360038S
Mfg:
Panasonic Electric Works
Quick Details
Series : P8 Product Type : Receptacles
Pitch : 0.8 mm Mounting Style : SMD/SMT
Mounting Angle : Vertical Number of Positions / Contacts : 60
Housing Material : Resin, Heat Resistant Contact Material : Copper Alloy
Contact Plating : Gold over Nickel Voltage Rating : 60 V
Current Rating : 0.5 A
Description
Stack Height :
Number of Rows :
Product Type : Receptacles
Mounting Style : SMD/SMT
Mounting Angle : Vertical
Pitch : 0.8 mm
Current Rating : 0.5 A
Contact Material : Copper Alloy
Number of Positions / Contacts : 60
Contact Plating : Gold over Nickel
Voltage Rating : 60 V