B12J900E
Wirewound Resistors - Through Hole 12watt 900ohm 5% Axial
product image
B12J900E Picture
SeekIC No. : 001660371 Detail
B12J900E: Wirewound Resistors - Through Hole 12watt 900ohm 5% Axial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B12J900E
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Resistance : 900 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 12 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 200 Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C Dimensions : 7.94 mm Dia. x 44.45 mm L
Packaging : Bulk Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Termination Style : Axial
Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Resistance : 900 Ohms
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 200
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Power Rating : 12 Watts
Dimensions : 7.94 mm Dia. x 44.45 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationB12J900E
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms900
Power (Watts)12W
Tolerance±5%
Lead StyleThrough Hole
CaseAxial
PackagingBulk
CompositionWirewound