B32559C6153K289
CAP FILM 0.015UF 400VDC RADIAL
product image
B32559C6153K289 Picture
SeekIC No. : 002966572 Detail
B32559C6153K289: CAP FILM 0.015UF 400VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B32559C6153K289
Quick Details
Series: B32559 Manufacturer: EPCOS Inc
Capacitance: 0.015µF Voltage Rating - AC: 200V
Voltage Rating - DC: 400V Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max): 0.295" (7.50mm) Termination: PC Pins
Package / Case : INT-A-PAK Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Height - Seated (Max): 0.295" (7.50mm)
Termination: PC Pins
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Features: General Purpose
Applications: -
Packaging: Tape & Box (TB)
Manufacturer: EPCOS Inc
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.015µF
Series: B32559
Size / Dimension: 0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Voltage Rating - AC: 200V
Voltage Rating - DC: 400V
Parameters:
Technical/Catalog InformationB32559C6153K289
VendorEPCOS Inc
CategoryCapacitors
Capacitance0.015F
Voltage - Rated 400V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp.200000 Hrs @ 85°C