B32559C684K000
CAP FILM 0.68UF 63VDC RADIAL
product image
B32559C684K000 Picture
SeekIC No. : 002966581 Detail
B32559C684K000: CAP FILM 0.68UF 63VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B32559C684K000
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: B32559 Manufacturer: EPCOS Inc
Capacitance: 0.68µF Voltage Rating - AC: 40V
Voltage Rating - DC: 63V Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max): 0.335" (8.50mm) Mounting Style : Stud
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Termination: PC Pins
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Tolerance: ±10%
Voltage Rating - AC: 40V
Voltage Rating - DC: 63V
Series: B32559
Size / Dimension: 0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Capacitance: 0.68µF
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.335" (8.50mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationB32559C684K000
VendorEPCOS Inc
CategoryCapacitors
Capacitance0.68F
Voltage - Rated 63V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp.200000 Hrs @ 85°C