B32559C8222K000
Film Capacitors
product image
B32559C8222K000 Picture
SeekIC No. : 00995822 Detail
B32559C8222K000: Film Capacitors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B32559C8222K000
Mfg:
EPCOS
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 2200 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 630 Volts Series : B32559C
Termination Style : Radial Lead Spacing : 5 mm
Dimensions : 3 mm W x 7 mm L x 10.5 mm H
Description
Operating Temperature Range :
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Dielectric : Polyester
Lead Spacing : 5 mm
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 630 Volts
Capacitance : 2200 pF
Series : B32559C
Parameters:
Technical/Catalog InformationB32559C8222K000
VendorEPCOS Inc
CategoryCapacitors
Capacitance2200pF
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.200000 Hrs @ 85°C