B32559C8332K000
CAP FILM 3300PF 630VDC RADIAL
product image
B32559C8332K000 Picture
SeekIC No. : 002966585 Detail
B32559C8332K000: CAP FILM 3300PF 630VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B32559C8332K000
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: B32559 Manufacturer: EPCOS Inc
Capacitance: 3300pF Voltage Rating - AC: 400V
Voltage Rating - DC: 630V Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm) Mounting Style : Stud
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Termination: PC Pins
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Tolerance: ±10%
Capacitance: 3300pF
Series: B32559
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Voltage Rating - AC: 400V
Voltage Rating - DC: 630V
Size / Dimension: 0.276" L x 0.138" W (7.00mm x 3.50mm)
Packaging: Bulk
Parameters:
Technical/Catalog InformationB32559C8332K000
VendorEPCOS Inc
CategoryCapacitors
Capacitance3300pF
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp.200000 Hrs @ 85°C