B45197A7106K509
Tantalum Capacitors - Solid SMD 50volts 10uF 10%
product image
B45197A7106K509 Picture
SeekIC No. : 001102772 Detail
B45197A7106K509: Tantalum Capacitors - Solid SMD 50volts 10uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B45197A7106K509
Mfg:
Kemet
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 10 uF Voltage Rating : 50 Volts
ESR : 300 mOhms Tolerance : 10 %
Height : 4.1 mm Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Series : B45197A Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Packaging : Reel
Description
Case Code - in :
Case Code - mm :
Mfr Case Code :
Tolerance : 10 %
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Low ESR Standard Grade
Capacitance : 10 uF
Voltage Rating : 50 Volts
ESR : 300 mOhms
Series : B45197A
Height : 4.1 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationB45197A7106K509
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case7343-44 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)300.0 mOhm
Lifetime @ Temp.500000 Hrs @ 125°C