B57153S150M51
Thermistors - NTC 15 Ohms 1.8amp 2900k
product image
B57153S150M51 Picture
SeekIC No. : 00692947 Detail
B57153S150M51: Thermistors - NTC 15 Ohms 1.8amp 2900k
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B57153S150M51
Mfg:
EPCOS
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 15 Ohms Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 55 C to + 170 C
Current Rating : 1.8 Amps Packaging : Reel
Description
Package / Case :
Dimensions :
Tolerance : 20 %
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 170 C
Resistance : 15 Ohms
Current Rating : 1.8 Amps
Parameters:
Technical/Catalog InformationB57153S150M51
VendorEPCOS Inc
CategoryCircuit Protection
R @ 25°C15 Ohm
Current - Steady State Max1.8A
R @ Current-
Tolerance±20%
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Diameter0.335" (8.5mm)