BAS70-05-7
Schottky (Diodes & Rectifiers) 70V 200mW
product image
BAS70-05-7 Picture
SeekIC No. : 00195128 Detail
BAS70-05-7: Schottky (Diodes & Rectifiers) 70V 200mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS70-05-7
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.07 A Max Surge Current : 0.1 A
Configuration : Dual Common Cathode Recovery Time : 5 ns
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.015 A Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA at 50 V
Maximum Power Dissipation : 200 mW Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Product : Schottky Diodes
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Peak Reverse Voltage : 70 V
Maximum Power Dissipation : 200 mW
Configuration : Dual Common Cathode
Package / Case : SOT-23
Forward Continuous Current : 0.07 A
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA at 50 V
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.015 A
Max Surge Current : 0.1 A
Recovery Time : 5 ns
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS70-05-7
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 50V
Reverse Recovery Time (trr)5ns
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed