BCR12KM-14
product image
BCR12KM-14 Picture
SeekIC No. : 004298041 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BCR12KM-14
Description
Application
Specifications
Symbol Parameter Voltage class Unit
14
VDRM Repetitive peak off-state voltage*1 700 V
VDSM Non-repetitive peak off-state voltage*1 700 V
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
IT(RMS) RMS on-state current Commercial frequency, sine full wave 360° conduction, Tc=81°C 12 A
ITSM Surge on-state current 60Hz sinewave 1 full cycle, peak value, non-repetitive 120 A
I2t I2t for fusing Value corresponding to 1 cycle of half wave 60Hz, surge on-state current 60 A2s
PGM Peak gate power dissipation   5 W
PG (AV) Average gate power dissipation   0.5 W
VGM Peak gate voltage   10 V
IGM Peak gate current   2 A
Tj Junction temperature   40 ~ +125 °C
Tstg Storage temperature   40 ~ +125 °C
- Weight Typical value 2.0 g
Viso Isolation voltage Ta=25°C, AC 1 minute, T1 ` T2 ` G terminal to case 2000 V