BD33KA5WF-E2
Low Dropout (LDO) Regulators REG 500MA 3.3V
product image
BD33KA5WF-E2 Picture
SeekIC No. : 00519156 Detail
BD33KA5WF-E2: Low Dropout (LDO) Regulators REG 500MA 3.3V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BD33KA5WF-E2
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 200 mA Output Current : 500 mA
Load Regulation : 75 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 105 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOP-8
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 500 mA
Load Regulation : 75 mV
Package / Case : SOP-8
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 200 mA
Maximum Operating Temperature : + 105 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBD33KA5WF-E2
VendorRohm Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOP
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Voltage - Input2.3 ~ 5.5 V