BD33KA5FP-E2
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V
product image
BD33KA5FP-E2 Picture
SeekIC No. : 00520492 Detail
BD33KA5FP-E2: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BD33KA5FP-E2
Mfg:
ROHM Semiconductor
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 200 mA Output Current : 500 mA
Load Regulation : 75 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 105 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252-3
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 500 mA
Load Regulation : 75 mV
Package / Case : TO-252-3
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 200 mA