BK/AGC-35-R
FUSE 35A 32V FAST AGC GLASS
product image
BK/AGC-35-R Picture
SeekIC No. : 003608344 Detail
BK/AGC-35-R: FUSE 35A 32V FAST AGC GLASS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BK/AGC-35-R
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Data Rate : 196 MBps Series: AGC
Manufacturer: Cooper Bussmann Fuse Type: Cartridge, Glass
Current Rating: 35A Voltage Rating - AC: 32V
Voltage Rating - DC: - Response Time: Fast
Package / Case: 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" Mounting Type: Holder
Size / Dimension: 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm) Breaking Capacity @ Rated Voltage: 70A
Melting I²t: - Approvals: CSA, UL
Operating Temperature: - Color: -
Description
Series:
Manufacturer:
Accessory Type:
For Use With/Related Products:
Parameters:
Technical/Catalog InformationBK/AGC-35-R
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 35A
Voltage - Rated 32V
Package / Case3AG, 1 1/4" L x 1/4" Dia (31.8mm x 6.4mm)