BK/AGC-V-30
Fuses 250VAC 30A Fast Acting
product image
BK/AGC-V-30 Picture
SeekIC No. : 00675109 Detail
BK/AGC-V-30: Fuses 250VAC 30A Fast Acting
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BK/AGC-V-30
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Current Rating : 30 Amps Voltage Rating : 32 Volts
Fuse Size / Group : 6.3 mm x 32 mm Termination Style : Axial
Fuse Type : Fast Acting Body Material : Glass
Dimensions : 1 1/4 in L x 1/4 in D Packaging : Bulk
Product : Axial Lead and Cartridge Fuses
Description
Termination Style : Axial
Packaging : Bulk
Fuse Size / Group : 6.3 mm x 32 mm
Fuse Type : Fast Acting
Dimensions : 1 1/4 in L x 1/4 in D
Voltage Rating : 32 Volts
Current Rating : 30 Amps
Body Material : Glass
Parameters:
Technical/Catalog InformationBK/AGC-V-30
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 30A
Voltage - Rated 32V