BK/AGC-V-.175
Fuses 250VAC .175A Fast Acting
product image
BK/AGC-V-.175 Picture
SeekIC No. : 00674347 Detail
BK/AGC-V-.175: Fuses 250VAC .175A Fast Acting
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BK/AGC-V-.175
Quick Details
Current Rating : 0.175 Amp Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : 6.3 mm x 32 mm Termination Style : Axial
Fuse Type : Fast Acting Body Material : Glass
Dimensions : 1 1/4 in L x 1/4 in D Packaging : Bulk
Product : Axial Lead and Cartridge Fuses
Description
Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : 6.3 mm x 32 mm
Fuse Type : Fast Acting
Dimensions : 1 1/4 in L x 1/4 in D
Body Material : Glass
Current Rating : 0.175 Amp
Parameters:
Technical/Catalog InformationBK/AGC-V-.175
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 175mA
Voltage - Rated 250V