BP02S7DC-16D12
product image
BP02S7DC-16D12 Picture
SeekIC No. : 004300942 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP02S7DC-16D12
• Nonisolated
• Industry standard pinout
• Fixed frequency
• High efficiency means less power dissipation
• High power density
• Optimized for cost
• Remote on/off
• Programmable undervoltage lockout (UVLO)
• Over current and short circuit protection
• Two phase operation
• Non-latching over temperature shutdown protection
Application
• Telecommunications
• Networking
Parameter Symbol Min Typical Max Unit
Continuous Input Voltage Vin -0.3   15 V
Output Enable Terminal Voltage Vouten -0.3   6 V
Ambient Temperature Tamb 0   70 °C
Storage Temperature Tstor -40   105 °C
Note: Use beyond the maximum ratings may cause a reliability degradation of the DC/DC
          converter or may permanently damage the device.
1. The enable pin performs two functions, remote on/off and programmable under voltage
  lockout. The factory set UVLO point is 3.0V typical, but can be adjusted upward with the
  addition of a single external resistor located from the enable pin to ground. Turning the
  converter on and off is accomplished using an open collector/drain device as a switch.
Description
The Bel S7DC-16D120 module is one in a series of non-isolated, DC/DC power converters that operate from a wide input range of 3V minimum to 15V maximum. This converter is available with 1.2V output. It uses a low profile, surface mount DIP package for ease of layout and space savings. 16A maximum output is also provided. Standard features of BP02S7DC-16D12 include remote on/off, over current and short circuit protection, programmable UVLO and output voltage adjust. Optional features include two-wire remote sense or single-ended remote sense with a good power signal. BP02S7DC-16D12 module also makes use of adaptive positioning to improve transient response performance. It may be used almost anywhere low voltage silicon is employed and a 3 to 15V source is available. Typical applications include file servers, routers, line cards and other computing and communications equipment.