BP02S7DB-12C
product image
BP02S7DB-12C Picture
SeekIC No. : 004300941 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP02S7DB-12C
• Nonisolated
• Compact, low profile surface mount package
• Fixed frequency
• High efficiency means less power dissipation
• Excellent thermal performance
• Optimized for cost
• Remote on/off
• Undervoltage lockout (UVLO)
• Over current and short circuit protection
• Remote sense
Application
• Distributed power architectures
• Data networking equipment
• Telecommunications
• Computers and peripherals
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Symbol Min Typical Max Unit
Continuous Input Voltage Vin -0.3   6 V
Output Enable Terminal Voltage Vouten -0.3   6 V
Ambient Temperature Tamb -40   85 °C
Storage Temperature Tstor -55   100 °C
Description
The Bel S7DB-12C modules are a series of non-isolated, step down DC/DC power converters that operate from a nominal 3.3V source. These converters are available in a range of output voltages from 1.2V to 2.5V. They are packaged in a compact, low profile, surface mount DIP package for ease of layout and space savings. 12A maximum output is also provided. Standard features of BP02S7DB-12C include remote on/off, remote sense, over current and short circuit protection, UVLO and output voltage adjust.
BP02S7DB-12C may be used almost anywhere low voltage silicon is employed and a 3.3V source is available. Typical applications include file servers, routers, line cards and other computing and communications equipment.