BP5233-33A
IC REG BUCK 3.3V 3A 10SIP
product image
BP5233-33A Picture
SeekIC No. : 003586045 Detail
BP5233-33A: IC REG BUCK 3.3V 3A 10SIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP5233-33A
Quick Details
Series: - Manufacturer: Rohm Semiconductor
Package / Case : DIP-16 Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 5V
PWM Type: - Frequency - Switching: -
Current - Output: 3A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 11-SIP (10 Leads) Packaging: Bulk
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 3A
Packaging: Bulk
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Voltage - Input: 5V
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C
Package / Case: 11-SIP (10 Leads)
Supplier Device Package: 11-SIP
Features:
1)  High power conversion efficiency. (BP5233-33A : 93%)
2) Large output current.
3)  Low current consumption with no load. (BP5233-33A : 200A Typ.)
4)  High conversion efficiency. (85% at output current of 100mA)
5)  Applicable to various purposes by fine-adjusting output voltage with external circuits.
6)  Built-in ON / OFF switch.
7)  Heat sink unnecessary.
Application
Power supplies for copiers, personal computers, facsimiles, industrial equipment, and AV eqipment
Specifications
Parameter Symbol Limits Unit
Input voltage Vin 7 V
output current Io 3* mApk
Operating temperature range Topr 20~+55 °C
Storage temperature range Tstg 25~+80 °C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationBP5233-33A
VendorRohm Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Down (Buck)
Number of Outputs1
Voltage - Input5V
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Power - Output-
Package / Case11-SIP (10 Lead)
PackagingBulk
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching-
Drawing Number*
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names BP5233 33A