BRPG1201W-TR
LED RED/GREEN BI-COLOR SMD
product image
BRPG1201W-TR Picture
SeekIC No. : 003614331 Detail
BRPG1201W-TR: LED RED/GREEN BI-COLOR SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BRPG1201W-TR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: 1201W Manufacturer: Stanley Electric Co
Color: Green, Red Millicandela Rating: 4.8mcd Green, 12.8mcd Red
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.1V Green, 1.7V Red Current - Test: 20mA
Supply Current (Max) : 0.0023 mA Wavelength - Dominant: 567nm, 647nm
Wavelength - Peak: 560nm, 660nm Viewing Angle: 156°, 149° Green, 160°, 150° Red
Lens Type: Clear Lens Style/Size: Rectangle with Flat Top, 2.5mm x 2mm
Package / Case: 1210 (3225 Metric) Size / Dimension: 3.00mm L x 2.50mm W
Height: 1.40mm Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Test: 20mA
Lens Type: Clear
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Color: Green, Red
Height: 1.40mm
Size / Dimension: 3.00mm L x 2.50mm W
Wavelength - Peak: 560nm, 660nm
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.1V Green, 1.7V Red
Manufacturer: Stanley Electric Co
Lens Style/Size: Rectangle with Flat Top, 2.5mm x 2mm
Wavelength - Dominant: 567nm, 647nm
Series: 1201W
Millicandela Rating: 4.8mcd Green, 12.8mcd Red
Viewing Angle: 156°, 149° Green, 160°, 150° Red
Parameters:
Technical/Catalog InformationBRPG1201W-TR
VendorStanley Electric Co (VA)
CategoryOptoelectronics
ColorGreen, Red
Lens Style/SizeRectangle, 2.5mm x 2mm
Wavelength - Peak555nm, 560nm
Current - Test20mA