BRPG1204W-TR
LED RED/GREEN BI-COLOR SMD
product image
BRPG1204W-TR Picture
SeekIC No. : 003614332 Detail
BRPG1204W-TR: LED RED/GREEN BI-COLOR SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BRPG1204W-TR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: 1204W Manufacturer: Stanley Electric Co
Color: Green, Red Millicandela Rating: 12mcd Green, 33.6mcd Red
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.1V Green, 1.7V Red Current - Test: 20mA
Supply Current (Max) : 0.0023 mA Wavelength - Dominant: 567nm, 647nm
Wavelength - Peak: 560nm, 660nm Viewing Angle: 100°, 88° Green, 80°, 80° Red
Lens Type: Clear Lens Style/Size: Rectangle with Flat Top, 2.5mm x 2mm
Package / Case: 1210 (3225 Metric) Size / Dimension: 3.00mm L x 2.50mm W
Height: 1.50mm Mounting Type: Surface Mount
Description
Current - Test: 20mA
Lens Type: Clear
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Height: 1.50mm
Color: Green, Red
Size / Dimension: 3.00mm L x 2.50mm W
Wavelength - Peak: 560nm, 660nm
Voltage - Forward (Vf) Typ: 2.1V Green, 1.7V Red
Manufacturer: Stanley Electric Co
Lens Style/Size: Rectangle with Flat Top, 2.5mm x 2mm
Wavelength - Dominant: 567nm, 647nm
Series: 1204W
Millicandela Rating: 12mcd Green, 33.6mcd Red
Viewing Angle: 100°, 88° Green, 80°, 80° Red
Parameters:
Technical/Catalog InformationBRPG1204W-TR
VendorStanley Electric Co
CategoryOptoelectronics
ColorGreen, Red
Lens Style/SizeRectangle, 2.5mm x 2mm
Wavelength - Peak560nm, 660nm
Current - Test20mA