BSM100GD120DLC
IGBT Modules 1200V 100A 3-PHASE
product image
BSM100GD120DLC Picture
SeekIC No. : 00141957 Detail
BSM100GD120DLC: IGBT Modules 1200V 100A 3-PHASE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM100GD120DLC
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~6
  • 6~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Hex
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Continuous Collector Current at 25 C : 160 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 650 W Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : EconoPACK 3A
Description
Packaging :
Configuration : Hex
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Package / Case : EconoPACK 3A
Continuous Collector Current at 25 C : 160 A
Power Dissipation : 650 W