BSM100GD120DN
product image
BSM100GD120DN Picture
SeekIC No. : 004302163 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM100GD120DN
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The absolute maximum ratings of the BSM100GD120DN can be summarized as:(1)collector-emitter voltage:1200 V;(2)collector-gate voltage RGE=20 k: 1200 V;(3)gate-emitter voltage:±20 V;(4)DC collector current Tc=25 °C:150 A;(5)DC collector current Tc=80 °C:100 A;(6)IEC climatic category, DIN IEC 68-1:55 / 150 / 56;(7)DIN humidity category, DIN 40 040:F;(8)clearance:11 mm;(9)insulation test voltage, t=1min.:2500 Vac;(10)storage temperature:-55 to +150 . If you want to know more information such as the electrical characteristics about the BSM100GD120DN, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .