BSM100GT120DN2
IGBT Modules 1200V 100A TRIPACK
product image
BSM100GT120DN2 Picture
SeekIC No. : 00142170 Detail
BSM100GT120DN2: IGBT Modules 1200V 100A TRIPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM100GT120DN2
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Hex
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Continuous Collector Current at 25 C : 150 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 680 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : EconoPACK 3A
Description
Packaging :
Configuration : Hex
Product : IGBT Silicon Modules
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Package / Case : EconoPACK 3A
Continuous Collector Current at 25 C : 150 A
Power Dissipation : 680 W
Features:
• Three single switches
• Including fast free-wheeling diodes
• Package with insulated metal base plate
• Solderable Terminals
Specifications
Parameter
Symbol
Values
Unit
Collector-emitter voltage
VCE
V
Collector-gate voltage, RGS = 20 k
VCGR
Gate-source voltage
V GE
± 20
DC collector current
TC = 25 °C
TC = 80 °C
Ic
150
A
Pulsed collector current, tp = 1 ms
TC = 25 °C
TC = 80 °C
Ic puls
300
Power dissipation, TC = 25 °C