BSM150GT120DLC
IGBT Modules 1200V 150A TRIPACK
product image
BSM150GT120DLC Picture
SeekIC No. : 00142148 Detail
BSM150GT120DLC: IGBT Modules 1200V 150A TRIPACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM150GT120DLC
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Hex
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Continuous Collector Current at 25 C : 250 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 1 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : EconoPACK 3A
Description
Packaging :
Configuration : Hex
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Package / Case : EconoPACK 3A
Power Dissipation : 1 KW
Continuous Collector Current at 25 C : 250 A