BSM35GB120DN2
IGBT Modules 1200V 35A DUAL
product image
BSM35GB120DN2 Picture
SeekIC No. : 00141343 Detail
BSM35GB120DN2: IGBT Modules 1200V 35A DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM35GB120DN2
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Half Bridge Module
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.2 V
Continuous Collector Current at 25 C : 50 A Gate-Emitter Leakage Current : 150 nA
Power Dissipation : 280 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : Half Bridge1
Description
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Power Dissipation : 280 W
Configuration : Half Bridge Module
Package / Case : Half Bridge1
Continuous Collector Current at 25 C : 50 A
Gate-Emitter Leakage Current : 150 nA
Collector-Emitter Saturation Voltage : 3.2 V
Features:
• Half-bridge
• Including fast free-wheeling diodes
• Doubled diode area
• Package with insulated metal base plate
Specifications
Parameter
Symbol
Values
Unit
Collector-emitter voltage
VCE
1200
V
Collector-gate voltage, RGS = 20 k
VCGR
Gate-source voltage
V GE
± 20
DC collector current
TC = 25 °C
TC = 80 °C
Ic
50
A
Pulsed collector current, tp = 1 ms
TC = 25 °C
TC = 80 °C
Ic puls
100
Power dissipation,per IGBT  TC = 25 °C