BSM50GB120DN2
IGBT Modules 1200V 50A DUAL
product image
BSM50GB120DN2 Picture
SeekIC No. : 00141259 Detail
BSM50GB120DN2: IGBT Modules 1200V 50A DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSM50GB120DN2
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Half Bridge Module
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Continuous Collector Current at 25 C : 78 A Gate-Emitter Leakage Current : 200 nA
Power Dissipation : 400 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : Half Bridge1
Description
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.5 V
Continuous Collector Current at 25 C : 78 A
Configuration : Half Bridge Module
Gate-Emitter Leakage Current : 200 nA
Power Dissipation : 400 W
Package / Case : Half Bridge1
Features:
• Half-bridge
• Including fast free-wheeling diodes
• Package with insulated metal base plate
Specifications
Parameter
Symbol
Values
Unit
Collector-emitter voltage
VCE
1200
V
Collector-gate voltage
RGE = 20 k
VCGR
Gate-emitter voltage
VGE
± 20
DC collector current
TC = 25 °C
TC = 80 °C
IC
78
A
Pulsed collector current, tp = 1 ms
TC = 25 °C
TC = 80 °C
ICpuls
156
Power dissipation per IGBT
TC = 25 °C
Ptot
400
W
Chip temperature
Tj
+ 150
°C
Storage temperature
Tstg
Description
There are some maximum ratings about BSM50GB120DN2.Collector-emitter voltage(VCE) is 1200 V.Collector-gate voltage(RGE = 20 kW,VCGR) is 1200 V.Gate-emitter voltage(VGE) is ±20 V.DC collector current(IC) is 50 A(TC = 80 °C) or is 78A(TC = 25 °C).Pulsed collector current, tp = 1 ms(ICpuls) is 100A (TC = 80 °C) or is 156A(TC = 25 °C).Power dissipation per IGBT(Ptot) is 400W(TC = 25).Storage temperature(Tstg) is -55 to + 150.