BSO300N03S
MOSFET N-CH 30V 5.7A
product image
BSO300N03S Picture
SeekIC No. : 00151915 Detail
BSO300N03S: MOSFET N-CH 30V 5.7A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSO300N03S
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 5.7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 30 mOhms Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DSO-8 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Resistance Drain-Source RDS (on) : 30 mOhms
Continuous Drain Current : 5.7 A
Package / Case : DSO-8
Features:
• Fast switching MOSFET for SMPS
• Optimized technology for notebook DC/DC
• Qualified according to JEDEC1 for target applications
• N-channel
• Logic level
• Excellent gate charge x RDS(on) product (FOM)
• Very low on-resistance RDS(on)
• Avalanche rated
• dv /dt rated
Specifications
Parameter
Symbol
Conditions
Values
Unit
10 secs
steady state
Continuous drain current
ID
TA=25 °C1)
7.2
A
TA=70 °C1)
5.8
Pulsed drain current, one channel active
I Dpulse
TA=25 °C2)
29
A
Avalanche energy, single pulse
EAS
I D=-9.1 A, RGS=25
10
mJ
Reverse diode dv/dt
dv/dt
ID=-9.1 A, VDS=20 V,
di /dt =-200 A/s,
T j,max=150 °C
6
kV/s
Gate source voltage
VGS
±25
V
Power dissipation
Ptot
TA=25 °C1)
2.5
W
Operating temperature
T j , T stg
°C
IEC climatic category, DIN IEC 68-1
°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBSO300N03S
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C5.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 7.2A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 600pF @ 15V
Power - Max1.56W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs4.6nC @ 5V