BST-15/85-D5-C
DC/DC Converters 3W 5V/+-15V +-85mA
product image
BST-15/85-D5-C Picture
SeekIC No. : 002714724 Detail
BST-15/85-D5-C: DC/DC Converters 3W 5V/+-15V +-85mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BST-15/85-D5-C
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 1 W
Input Voltage Range : 4.5 V to 9 V Input Voltage (nominal) : 5 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 15 V
Output Current (Channel 1) : +/- 85 mA Output Voltage (Channel 2) : 15 V
Output Current (Channel 2) : +/- 85 mA
Description
Mounting Style :
Package / Case Size :
Product : Isolated
Output Power : 1 W
Number of Outputs : 2
Input Voltage (nominal) : 5 V
Input Voltage Range : 4.5 V to 9 V
Output Voltage (Channel 1) : +/- 15 V
Output Voltage (Channel 2) : 15 V
Output Current (Channel 1) : +/- 85 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBST-15/85-D5-C
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 9VDC
Output±15V
Power (Watts)3W
Number of Outputs2
1st Output15 VDC @ 85mA
2nd Output-15 VDC @ 85mA