BST-12/105-D5
DC/DC Converters 3W 5V/+-12V +-105mA
product image
BST-12/105-D5 Picture
SeekIC No. : 002752790 Detail
BST-12/105-D5: DC/DC Converters 3W 5V/+-12V +-105mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BST-12/105-D5
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 3 W
Input Voltage Range : 4.5 V to 9 V Input Voltage (nominal) : 5 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Output Current (Channel 1) : 105 mA Output Voltage (Channel 2) : - 12 V
Output Current (Channel 2) : - 105 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case Size : DIP-8
Description
Product : Isolated
Output Voltage (Channel 1) : 12 V
Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 2) : - 12 V
Output Power : 3 W
Input Voltage (nominal) : 5 V
Mounting Style : SMD/SMT
Input Voltage Range : 4.5 V to 9 V
Package / Case Size : DIP-8
Output Current (Channel 1) : 105 mA
Output Current (Channel 2) : - 105 mA