BSZ018NE2LSIXT
MOSFET OptiMOS Power MOSFET
product image
BSZ018NE2LSIXT Picture
SeekIC No. : 00154892 Detail
BSZ018NE2LSIXT: MOSFET OptiMOS Power MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSZ018NE2LSIXT
Mfg:
Infineon Technologies
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 25 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 40 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.8 mOhms at 4.5 V Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : PG-TSDSON-8 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Drain-Source Breakdown Voltage : 25 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Continuous Drain Current : 40 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 1.8 mOhms at 4.5 V