BSZ018NE2LSI
MOSFET N-CH 25V 22A TSDSON-8
product image
BSZ018NE2LSI Picture
SeekIC No. : 003431522 Detail
BSZ018NE2LSI: MOSFET N-CH 25V 22A TSDSON-8
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSZ018NE2LSI
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: OptiMOS™ Manufacturer: Infineon Technologies
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 15.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate Drain to Source Voltage (Vdss): 25V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 40A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 1.8 mOhm @ 20A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 250µA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 36nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2500pF @ 12V
Power - Max: 69W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-PowerTDFN Supplier Device Package: PG-TSDSON-8 (3.3x3.3)
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Drain to Source Voltage (Vdss): 25V
Vgs(th) (Max) @ Id: 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 36nC @ 10V
Package / Case: 8-PowerTDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 40A
Power - Max: 69W
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 1.8 mOhm @ 20A, 10V
Manufacturer: Infineon Technologies
Series: OptiMOS™
Supplier Device Package: PG-TSDSON-8 (3.3x3.3)
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2500pF @ 12V