BT137-600E/L01,127
Triacs Thyristor TRIAC 600V 71A 3-Pin (3+Tab)
product image
BT137-600E/L01,127 Picture
SeekIC No. : 00201721 Detail
BT137-600E/L01,127: Triacs Thyristor TRIAC 600V 71A 3-Pin (3+Tab)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BT137-600E/L01,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.7 V
Gate Trigger Current (Igt) : 11 mA Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Holding Current (Ih Max) : 20 mA
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.7 V
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Gate Trigger Current (Igt) : 11 mA