BTA12-600BW
TRIAC 600V 12A TO-220AB
product image
BTA12-600BW Picture
SeekIC No. : 003437876 Detail
BTA12-600BW: TRIAC 600V 12A TO-220AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA12-600BW
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Snubberless™ Manufacturer: STMicroelectronics
Triac Type: Alternistor - Snubberless Voltage - Off State: 600V
Current - On State (It (RMS)) (Max): 12A Propagation Delay Time : 11 ns at 5 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.3V Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 50mA Current - Hold (Ih) (Max): 50mA
Configuration: Single Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220AB
Description
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 1.3V
Configuration: Single
Voltage - Off State: 600V
Triac Type: Alternistor - Snubberless
Mounting Type: Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 50mA
Current - Hold (Ih) (Max): 50mA
Package / Case: TO-220-3
Packaging: Tube
Supplier Device Package: TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max): 12A
Manufacturer: STMicroelectronics
Series: Snubberless™
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 120A, 126A
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA12-600BW
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - Hold (Ih) (Max)50mA