BTA2008-600E,412
Triacs Thyristor TRIAC 600V 9.9A 3-Pin SPT
product image
BTA2008-600E,412 Picture
SeekIC No. : 00201820 Detail
BTA2008-600E,412: Triacs Thyristor TRIAC 600V 9.9A 3-Pin SPT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA2008-600E,412
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 0.8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.9 V
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA Holding Current (Ih Max) : 12 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 0.8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.1 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.9 V
Package / Case : TO-92
Packaging : Bulk
Holding Current (Ih Max) : 12 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA2008-600E,412
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)800mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)12mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9A, 10A