BTA316-600BT,127
Triacs RAIL-THYR AND TRIACS
product image
BTA316-600BT,127 Picture
SeekIC No. : 00202825 Detail
BTA316-600BT,127: Triacs RAIL-THYR AND TRIACS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTA316-600BT,127
Mfg:
NXP Semiconductors
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.24 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.8 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 0.8 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.24 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTA316-600BT,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A