BTB12-800BRG
Triacs 12 Amp 800 Volt
product image
BTB12-800BRG Picture
SeekIC No. : 00203469 Detail
BTB12-800BRG: Triacs 12 Amp 800 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BTB12-800BRG
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 100 mA
Holding Current (Ih Max) : 25 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
On-State RMS Current (It RMS) :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 5 uA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 800 V
Gate Trigger Current (Igt) : 100 mA
Holding Current (Ih Max) : 25 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBTB12-800BRG
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A