BUK124-50L
MOSFET RAIL TOPFET
product image
BUK124-50L Picture
SeekIC No. : 00159884 Detail
BUK124-50L: MOSFET RAIL TOPFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK124-50L
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Continuous Drain Current : 30 A Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.05 Ohms
Configuration : Single Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Rail
Description
Gate-Source Breakdown Voltage :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-220
Continuous Drain Current : 30 A
Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.05 Ohms
Packaging : Rail
Features:
·TrenchMOS output stage with low on-state resistance
·Separate input pin for higher frequency drive
·5 V logic compatible input
·Separate supply pin for logic and protection circuits with low operating current
·Overtemperature protection
·Drain current limiting
·Short circuit load protection
·Latched overload trip state reset by the protection pin
   or open circuit load (detected in the off-state)
·ESD protection on all pins
·Overvoltage clamping
Application
General purpose switch for automotive systems and other applications.
Specifications
SYMBOL
PARAMETER
CONDITIONS
MIN.
MAX.
UNIT
VDS
Continuous voltage
Drain source voltage1
VIS = 0 V
50
V
ID
II
IF
IP
Continuous currents
Drain current
Input current
Flag current
Protection supply current
VPS = 5 V; Tmb = 25
VPS = 0 V; Tmb = 85
-5
self -
limited
30
A
A
mA
mA
Ptot
Tstg
Tj
Tsold
Thermal
Total power dissipation
Storage temperature
Junction temperature2
Mounting base temperature
Tmb = 25
continuous
during soldering
-55
W
Description
Monolithic logic level protected power MOSFET BUK124-50L using TOPFET2 technology assembled in a 5 pin surface mounting plastic package.