BUK127-50DL
Features: *TrenchMOS output stage*Current limiting*Overload protection*Overtemperature protection*Protection latched reset by input*5 V logic compatible input level*Control of output stage and supply of overload protection circuits derived from input*Low operating input current*permits direct driv...
product image
BUK127-50DL Picture
SeekIC No. : 004304174 Detail
BUK127-50DL: Features: *TrenchMOS output stage*Current limiting*Overload protection*Overtemperature protection*Protection latched reset by input*5 V logic compatible input level*Control of output stage and suppl...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK127-50DL
Features:
*TrenchMOS output stage
*Current limiting
*Overload protection
*Overtemperature protection
*Protection latched reset by input
*5 V logic compatible input level
*Control of output stage and supply of overload protection circuits derived from input
*Low operating input current
*permits direct drive by micro-controller
*ESD protection on all pins
*Overvoltage clamping for turn off of inductive loads
Application
General purpose switch for driving
*lamps
*motors
*solenoids
*heaters
in automotive systems and other
applications.
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VDS Continuous drain source voltage1 - - 50 V
ID Continuous drain current2 - - self limiting A
II Continuous input current clamping - 3 mA
IIRM Non-repetitive peak iput current tp1ms - 10 mA
PD Total power dissipation Tamb=25 - 1.8 W
Tstg Storage temperature - -55 150
Tj Continuous junction temperature normal operation3 - 150
Description
Monolithic temperature and overload protected logic level power MOSFET BUK127-50DL in TOPFET2 technology assembled in a 3 pin plastic package.