BUK221-50DY
product image
BUK221-50DY Picture
SeekIC No. : 004304214 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK221-50DY
Features:
Very low quiescent current
CMOS logic compatibility
Power TrenchMOS™
Current limitation
Overtemperature protection
Latched overload protection
Over and undervoltage protection
ESD protection for all pins
Reverse battery protection
Diagnostic status indication
Low charge pump noise
Off-state open load detection
Loss of ground protection
Load dump protection
Negative load clamping
Internal ground resistor.
Application
12 and 24 V grounded loads
High inrush current loads
Inductive loads
Replacement for relays and fuses.
Specifications
Symbol Parameter Conditions   Min Max Unit
VBG battery-ground supply voltage   [1] - 45 V
IL load current Tmb130   - 4 A
Ptot total power dissipation Tmb25   - 44.6 W
Tstg storage temperature     -55 +175
Tj junction temperature     -40 +150
Tmb mounting base temperature during soldering (10 s)   - 260
Reverse battery voltage
VBGR reverse battery-ground supply voltage RI3.3 k; RSS 3.3 k; Figure 10 [2] - 16 V
VBGRR repetitive reverse battery-ground
supply voltage
    - 32 V
Input current
II input current     -5 +5 mA
IIRM repetitive pead input current 0.1; tp = 300s   -50 +50 mA
Status current
IS status current     -5 +5 mA
ISRM repetitive peak status current 0.1; tp = 300s   -50 +50 mA
Inductive load clamping
EBL(CL)S non-repetitive battery-load clamping
energy
Tj = 150 prior to turn-off; VBG = 13 V;
IL = 5 A; (one channel) Figure 13
  - 60 mJ
Electrostatic discharge voltage
Vesd electrostatic discharge voltage Human Body Model 1; C = 100 pF;
R = 1.5 k
  - 2 kV