BUK954R2-55B
MOSFET HIGH PERF TRENCHMOS
product image
BUK954R2-55B Picture
SeekIC No. : 00162526 Detail
BUK954R2-55B: MOSFET HIGH PERF TRENCHMOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUK954R2-55B
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V Continuous Drain Current : 191 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0037 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Rail
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : Through Hole
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 15 V
Package / Case : TO-220AB
Drain-Source Breakdown Voltage : 55 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.0037 Ohms
Packaging : Rail
Continuous Drain Current : 191 A
Features:
Very low on-state resistance
Q101 compliant
175 °C rated
Logic level compatible.
Application
Automotive systems
12 V and 24 V loads
Motors, lamps and solenoids
General purpose power switching.
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Conditions Min Max Unit
VDS drain-source voltage (DC)   - 55 V
VDGR drain-gate voltage (DC) RGS = 20 k - 55 V
VGS gate-source voltage (DC)   - ±15 V
ID drain current (DC) Tmb= 25 °C; VGS = 5 V; Figure 2 and 3 [1]- 191 A
[2] - 75 A
Tmb= 100 °C; VGS = 5 V; Figure 2 [2] - 75 A
IDM peak drain current Tmb= 25 °C; pulsed; tp 10 ms; Figure 3 - 765 A
Ptot total power dissipation Tmb= 25 °C; Figure 1 - 300 W
Tstg storage temperature   -55 +175 °C
Tj junction temperature   -55 +175 °C
Source-drain diode
IDR reverse drain current (DC) Tmb = 25 °C [1] - 191 A
[2] - 75 A
IDRM peak reverse drain current Tmb = 25 °C; pulsed; tp 10 ms - 765 A
Avalanche ruggedness
EDS(AL)S non-repetitive drain-source avalanche energy unclamped inductive load; ID = 75 A; VDS 55 V; VGS = 5 V; RGS = 50 ; starting Tmb= 25 °C - 1.2 J