BUL1203E
Transistors Bipolar (BJT) N Ch 75V 3.5m 120A Pwr MOSFET
product image
BUL1203E Picture
SeekIC No. : 00208916 Detail
BUL1203E: Transistors Bipolar (BJT) N Ch 75V 3.5m 120A Pwr MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BUL1203E
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Transistor Polarity : NPN Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 550 V
Emitter- Base Voltage VEBO : 9 V Maximum DC Collector Current : 5 A
DC Collector/Base Gain hfe Min : 10 Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Frequency :
Transistor Polarity : NPN
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Maximum DC Collector Current : 5 A
Package / Case : TO-220
DC Collector/Base Gain hfe Min : 10
Emitter- Base Voltage VEBO : 9 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 550 V
Features:
*HIGH VOLTAGE CAPABILITY
*LOW SPREAD OF DYNAMIC PARAMETERS
*MINIMUM LOT-TO-LOT SPREAD FOR RELIABLE OPERATION
*VERY HIGH SWITCHING SPEED
Application
*ELECTRONIC BALLASTS FOR FLUORESCENT LIGHTING (277 V HALF BRIDGE AND 120 V PUSH-PULL TOPOLOGIES)
Specifications
Symbol Parameter Value Unit
VCBO Collector-BaseVoltage (IE = 0) 1200 V
VCES Collector-Emitter Voltage (VBE = 0) 1200 V
VCEO Collector-Emitter Voltage (IB = 0) 550 V
VEBO Emitter-Base Voltage (IC = 0) 9 V
IC Collector Current 5 A
ICM Collector Peak Current (tP < 5 ms) 8 A
IB Base Current 2 A
IBM Base Peak Current (tP < 5 ms) 4 A
Ptot
Total Dissipation at TC= 25
100 W
Tstg Storage Temperature -65 to 150
Tj Max. Operating Junction Temperature 150
Description
for lamp ballast.
Parameters:
Technical/Catalog InformationBUL1203E
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Transistor TypeNPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)550V
Current - Collector (Ic) (Max)5A
Power - Max100W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce10 @ 1mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 200mA, 1A
Frequency - Transition-
Current - Collector Cutoff (Max)100A