BXA10-12D05-S
CONV DC/DC DUAL 5VOUT 10W REMOTE
product image
BXA10-12D05-S Picture
SeekIC No. : 003795284 Detail
BXA10-12D05-S: CONV DC/DC DUAL 5VOUT 10W REMOTE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BXA10-12D05-S
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: BXA10 Manufacturer: Emerson Network Power
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Package / Case : BGA-48 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -5V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 1A, 1A Power (Watts) - Manufacture Series: 10W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Description
Type: Isolated
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 3: -
Features: -
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -5V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 81%
Packaging: Bulk
Voltage - Input (Max): 18V
Power (Watts) - Manufacture Series: 10W
Package / Case: 6-DIP Module
Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max): 1A, 1A