BYT106/1300
product image
BYT106/1300 Picture
SeekIC No. : 004305746 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYT106/1300
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
*Multiple diffusion
*Low switch on power losses
*Good soft recovery behaviour
*Fast forward recovery time
*Fast reverse recovery time
*Low reverse current
*Very low turn on transient peak voltage
*Very good reverse current stability at high temperature
*Low thermal resistance
Application
Fast rectifiers in S.M.P.S
Freewheeling diodes and snubber diodes in motor control circuits
Specifications
Parameter Symbol Value Unit
Reverse voltageg
=Repetitive peak reverse voltage
VR =V RRM 1300 V
Peak forward surge current tp=10ms,half sinewave IFSM 50 A
Average forward current IFRM 15 A
Average forward current IFAV 5 A