BZD27C11P
Zener Diodes 11 Volt 0.8 Watt 5%
product image
BZD27C11P Picture
SeekIC No. : 00277676 Detail
BZD27C11P: Zener Diodes 11 Volt 0.8 Watt 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZD27C11P
Quick Details
Zener Voltage : 11 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.075 % / C Power Dissipation : 800 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 4 uA Maximum Zener Impedance : 7 Ohms
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 7 Ohms
Zener Voltage : 11 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Voltage Temperature Coefficient : 0.075 % / C
Maximum Reverse Leakage Current : 4 uA
Power Dissipation : 800 mW