BZT52C3V6
Zener Diodes 3.6 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C3V6 Picture
SeekIC No. : 00277857 Detail
BZT52C3V6: Zener Diodes 3.6 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C3V6
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 3.6 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 4.5 uA Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Zener Voltage : 3.6 V
Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Voltage Temperature Coefficient : - 1.75 mV / C