BZT52C5V1
Zener Diodes 5.1 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C5V1 Picture
SeekIC No. : 00277552 Detail
BZT52C5V1: Zener Diodes 5.1 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C5V1
Quick Details
Zener Voltage : 5.1 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 1.8 uA Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 60 Ohms
Power Dissipation : 500 mW
Package / Case : SOD-123
Zener Voltage : 5.1 V
Voltage Temperature Coefficient : - 0.75 mV / C