BZV55-C6V8,115
Zener Diodes DIODE ZENER 5 PCT TAPE-7
product image
BZV55-C6V8,115 Picture
SeekIC No. : 00268502 Detail
BZV55-C6V8,115: Zener Diodes DIODE ZENER 5 PCT TAPE-7
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZV55-C6V8,115
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Zener Voltage : 6.8 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 3 mV / K Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA Maximum Zener Impedance : 15 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 200 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-80 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Zener Voltage : 6.8 V
Voltage Tolerance : 5 %
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Operating Temperature : + 200 C
Package / Case : SOD-80
Maximum Zener Impedance : 15 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Voltage Temperature Coefficient : 3 mV / K