BZW03C100-TR
Zener Diodes 100 Volt 20W 6%
product image
BZW03C100-TR Picture
SeekIC No. : 00275898 Detail
BZW03C100-TR: Zener Diodes 100 Volt 20W 6%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZW03C100-TR
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Zener Voltage : 100 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.11 % / K Power Dissipation : 6 W
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-64 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.11 % / K
Maximum Zener Impedance : 90 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 2 uA
Zener Voltage : 100 V
Power Dissipation : 6 W