C440C224M1U5CA7200
CAP CER 0.22UF 100V 20% AXIAL
product image
C440C224M1U5CA7200 Picture
SeekIC No. : 002954289 Detail
C440C224M1U5CA7200: CAP CER 0.22UF 100V 20% AXIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
C440C224M1U5CA7200
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AXIMAX Manufacturer: Kemet
Capacitance: 0.22µF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Axial
Size / Dimension: 0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±20%
Capacitance: 0.22µF
Thickness (Max): -
Voltage - Rated: 100V
Mounting Type: Through Hole
Manufacturer: Kemet
Packaging: Cut Tape (CT)
Temperature Coefficient: Z5U
Operating Temperature: 10°C ~ 85°C
Package / Case: Axial
Series: AXIMAX
Size / Dimension: 0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationC440C224M1U5CA7200
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±20%
Package / CaseAxial
Temperature CoefficientZ5U
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-