C440C334K5R5CA7200
CAP CER 0.33UF 50V 10% AXIAL
product image
C440C334K5R5CA7200 Picture
SeekIC No. : 002938183 Detail
C440C334K5R5CA7200: CAP CER 0.33UF 50V 10% AXIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
C440C334K5R5CA7200
Quick Details
Series: AXIMAX Manufacturer: Kemet
Capacitance: 0.33µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Axial
Size / Dimension: 0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Thickness (Max): -
Capacitance: 0.33µF
Mounting Type: Through Hole
Manufacturer: Kemet
Package / Case: Axial
Series: AXIMAX
Size / Dimension: 0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationC440C334K5R5CA7200
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / CaseAxial
Temperature CoefficientX7R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-